Inteligentne sterowanie temperaturą: energooszczędne instalacje

TECH ST 292 v2 regulator pokojowy BEZPRZEWODOWY

Inteligentne sterowanie temperaturą: energooszczędne instalacje

Do inteligentnego domu jest wiele systemów automatyki, które w sposób wydajny i oszczędny potrafią kontrolować pracę różnych urządzeń. Jednym z takich systemów jest inteligentne sterowanie ogrzewaniem.

Dla właścicieli domów jesień to okres zwiększonych wydatków. Aby je zredukować można zainwestować w nowoczesną technologię inteligentnego sterowania ogrzewaniem. Szacuje się, że tego typu system pozwala obniżyć rachunki za energię nawet o 30%. Instalacja inteligentnego sterowania ogrzewaniem na bieżąco kontroluje temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, dostosowując ją do aktualnych potrzeb domowników oraz do warunków panujących na zewnątrz.

Sterowanie ogrzewaniem w domu daje użytkownikowi całkiem nowe możliwości, automatyka pozwala zwiększyć komfort mieszkańców oraz zmniejszyć wydatki. Instalacja i uruchomienie inteligentnego sterowania ogrzewaniem w mieszkaniu lub domu nie jest skomplikowane. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań umożliwiających szybki montaż wszystkich niezbędnych elementów, ich szybką konfigurację oraz wygodne sterowanie za pośrednictwem aplikacji w smartfonie.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Regulacja pokojowa i pogodowa

System inteligentnego ogrzewania składa się z podstawowych elementów:

  • czujników temperatury,
  • głowic termostatycznych
  • modułu sterującego (centralki).

Czujniki monitorują temperaturę w pomieszczeniach, centralka porównuje dane z ustawianiami skonfigurowanymi przez użytkownika, a głowice sterują dopływem ciepła do grzejników. System może kontrolować pracę ogrzewania w zależności od temperatury panującej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Odpowiedzialne są za to czujniki analizujące temperaturę w pomieszczeniach oraz na dworze. Ustawiają one moc grzewczą (lub tymczasowo wyłączają ogrzewanie), dostosowując jego poziom do indywidualnych potrzeb domowników. Możliwe jest również kontrolowanie zarówno ogrzewania, jak i klimatyzacji.

System sterujący ogrzewaniem, w którego skład wchodzi stacja pogodowa, monitoruje temperaturę zewnętrzną, oświetlenie, nasłonecznienie, siłę wiatru (moduł wiatromierza), opady deszczu (moduł deszczomierza), opady śniegu, jakość powietrza, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne, a nawet natężenie hałasu. Oprócz tego w czasie rzeczywistym pobiera z internetu aktualne dane o warunkach atmosferycznych oraz prognozę na następny dzień.

Połączenie regulacji pokojowej z pogodową to rozwiązanie energooszczędne. Pozwala szybko dostosowywać temperaturę centralnie dla całego domu lub indywidualnie dla każdego z pomieszczeń. W przypadku regulacji centralnej korzystamy z głównego termostatu, który uruchamia urządzenie grzewcze, gdy temperatura spadnie do założonego minimum i wyłącza, gdy powietrze nagrzeje się. Najprostsze termostaty sterujące pracą (np. kotła gazowego) dają jedynie możliwość ustawienia temperatury na całą dobę, natomiast urządzenia bardziej skomplikowane pozwalają zaprogramować temperaturę na każdy dzień tygodnia, z możliwością ustawiania kilku zmian temperatury na dobę. Możliwe jest też aktywowania innych programów w dni robocze, a innych na weekendy. Inteligentna instalacja umożliwia sterowanie ogrzewaniem z jednego punktu domu i odczytywanie wskazań z czujników na wyświetlaczu panelu kontrolnego. Termostatem wyposażonym w komunikację Wi-Fi można sterować zdalnie za pośrednictwem aplikacji na smartfonie.

Inteligentne głowice termostatyczne

W przypadku, gdy chcemy regulować temperaturę grzejników indywidualnie w każdym pokoju (wymagane są różne warunki w sypialni, salonie, czy pokoju dziecka), należy zamontować inteligentne głowice termostatyczne, których praca sterowana jest za pośrednictwem czujników rozlokowanych w pomieszczaniach. Inteligentne głowica jest niewielka, wewnątrz mieści się silnik, elektronika sterująca, moduł komunikacji bezprzewodowej z anteną, wyświetlacz LCD oraz akumulator. Urządzenie to zastępuje tradycyjną głowicę mechaniczną.

Zastosowanie inteligentnych głowic pozwala zróżnicować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i dopasowywać ją do aktualnie panujących warunków np. w pokojach z oknami od strony południowej ogrzewanie będzie czasowo redukowane, tak samo w salonie, gdy rozpalimy w kominku lub w kuchni, podczas pracy piekarnika.

W przypadku głowic inteligentnych, wydajność ogrzewania jest regulowana automatycznie na podstawie pomiaru temperatury wykonywanego albo przez czujnik wbudowany w głowicę lub czujniki temperatury i nasłonecznienia rozlokowane w pomieszczeniach. Czujnik zewnętrzny należy sparować z głowicą, komunikacja między urządzeniami odbywa się drogą radiową. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem pozwala optymalnie zarządzać energią, ciepło będzie doprowadzone o określonych porach dnia tylko tam, gdzie jest ono niezbędne. Głowice wyposażone w wyświetlacze ciekłokrystaliczne pozwalają odczytywać i efektywnie regulować temperaturę z dokładnością do 0,5oC. Systemy mają budowę modułową, użytkownik może samodzielnie je rozbudowywać, dodając kolejne elementy, takie jak kolejne głowice lub czujniki ruchu, dzięki którym temperatura zostanie automatycznie podniesiona, gdy np. któryś z domowników pojawi się w domu.

Dostępne są również głowice z czujnikiem potrafiącym wykryć nagły spadek temperatury, gdy otwarte zostanie okno. Wystąpienie takiej sytuacji jest interpretowane przez urządzenie jako „wietrzenie”. Ogrzewanie zostaje wtedy automatycznie zredukowane do czasu, gdy temperatura wróci do ustalonego poziomu, dzięki czemu można zapobiec stratom ciepła. Gdy okno zostanie zamknięte, głowica podniesie temperaturę do wcześniejszego poziomu.

Ciekawą jest funkcja lokalizacji smartfonu, która pozwala automatycznie dostosować temperaturę wewnątrz, zanim jeszcze właściciel dojedzie do domu. Inteligentna głowica pozwala też programować cykle ogrzewania, np. dobowe lub tygodniowe. Do innych ciekawych funkcji, w jakie wyposażane są inteligentne głowice zaliczyć można nocne obniżanie temperatury, ochrona przez zamarzaniem czy tryb wakacyjny.

Głowice wyposażone w komunikację Wi-Fi można łączyć w sieć i sterować wszystkimi jednocześnie lub każdą z osobna. Oprócz korzystania z automatyki, można także ręczne ustawiać temperaturę grzejników tradycyjnym pokrętłem. Urządzenia te są zasilane bateryjnie. Żywotność akumulatorów umożliwia nieprzerwaną pracę głowicy przez cały sezon grzewczy, ładowanie można przeprowadzić przez port USB.

  • Inteligentna głowica termostatyczna montaż

Instalacja systemu jest prosta, nie wymaga przeróbek, z montażem powinien poradzić sobie każdy użytkownik. Wraz z nową głowicą w zestawie dołączane są wszystkie niezbędne akcesoria tj. odpowiedni klucz i przejściówki pozwalające dopasować urządzenie do zaworu na grzejniku. Montaż nie wymaga fachowej wiedzy ani specjalistycznych narzędzi i polega na zdemontowaniu starego pokrętła zaworu, zainstalowaniu odpowiedniego adaptera (w przypadku, gdy grzejnik wyposażony jest w niestandardowe przyłącze) i zamontowaniu inteligentnej głowicy. Następnie należy ustawić datę, godzinę, wykonać konfigurację systemu za pośrednictwem mobilnej aplikacji, w trakcie której głowice wykonają auto-kalibrację i skontrolują poprawność połączenia. Inteligentne głowice tak samo dobrze sprawdzają się w przypadku ogrzewania indywidualnego (np. w domu jednorodzinnym), jak i ogrzewania z sieci miejskiej (mieszkanie w bloku).

  • Inteligenta głowica termostatyczna cena

Na naszym rynku godnymi polecenia producentami inteligentnych głowic termostatycznych są firmy Danfoss, Fibaro i Netatmo. Przykładowo, pojedyncza głowica Fibaro z czujnikiem to wydatek ok. 300 zł, a za zestaw startowy Fibaro, w skład którego wchodzą sterownik, 3 głowice, czujnik temperatury oraz pilot trzeba zapłacić ok. 2000 zł. Mniej więcej tyle samo zapłacimy za zestaw firmy Netatmo, w skład którego wchodzą trzy głowice oraz termostat sterujący. Z kolei „starter kit” firmy Danfoss (3 zawory + panel Link WiFi) kosztuje ok. 1200 zł.

Automatyka do sterowania temperaturą w inteligentnym domu

Inteligentny dom może automatycznie dostosowywać temperaturę panującą wewnątrz pomieszczeń. Aby zmniejszyć koszty ogrzewania, warto powierzyć kontrolę nad instalacje centralnego ogrzewania zaawansowanej automatyce. Pracę systemu inteligentnego ogrzewania można programować, tworząc harmonogramy, np. na daną porę roku, nadchodzący tydzień, wybrane dni, a nawet godziny. Można też tworzyć gotowe scenariusze, które będą się wykonywały automatycznie w określonej godzinie. Przykładowo właściciele wychodząc rano do pracy aktywują odpowiedni scenariusz, w ramach którego zredukowane zostanie ogrzewanie we wszystkich pokojach. Przed ich powrotem do domu, o odpowiedniej porze temperatura w konkretnych pomieszczeniach na powrót podniesiona zostaje do poziomu zapewniającego maksymalny komfort termiczny.

System inteligentnego ogrzewania może współpracować z zainstalowanymi w domu czujnikami, dzięki którym jest w stanie wykryć np. otwarte okno i natychmiast zredukować ogrzewanie, w celu uniknięcia niepotrzebnego zużywania energii. Natomiast gdy w letni upalny dzień, gdy zanotowany zostanie wzrost temperatury i nasłonecznienia, automatycznie uruchomiona zostanie klimatyzacja. Oprócz tego w instalacji zintegrowane mogą być czujniki jakości powietrza, monitorujące stężenie pyłów zawieszonych wewnątrz pomieszczeń. W przypadku przekroczenia ich dopuszczalnego poziomu, system uruchomi wentylację oraz oczyszczacz powietrza, jednocześnie powiadamiając właściciela o tym fakcie za pośrednictwem mobilnej aplikacji.

Na podstawie wskazań z czujników ruchu, temperatura jest ustawiana samoczynnie w zależności od tego, czy w pomieszczeniach przebywają domownicy. Poza tym parametry temperatury mogą być dostosowywane do pory dnia i innych zaistniałych warunków. W przypadku niespodziewanej wizyty gości, można zdalnie podnieść temperaturę w pokoju gościnnym, a gdy zajdzie taka potrzeba – jednym przyciskiem wyłączyć ogrzewanie w całym domu.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Ogrzewaniem, tak jak innymi systemami inteligentnego domu, można sterować za pośrednictwem mobilnej aplikacji, komunikującej się za pośrednictwem internetu z modułem zarządzającym. Taka funkcjonalność jest bardzo przydatna dla osób spędzających dużo czasu poza domem. Dzięki temu, np. zimą, możliwe jest zdalne podniesienie temperatury w sypialni i łazience jeszcze przed powrotem z pracy do domu. W innym przypadku, gdy niespodziewanie wyjedziemy w podróż służbową, możliwe będzie zdalne zredukowanie ogrzewania we wszystkich pomieszczeniach do niezbędnego minimum. Z poziomu aplikacji właściciel systemu może planować harmonogramy, monitorować pracę instalacji, kontrolować zużycie energii, przeglądać zapisane dane oraz w czasie rzeczywistym zmieniać ustawienia, dostosowując działanie instalacji do codziennej aktywności domowników. Systemem ogrzewania można też zarządzać głosowo za pomocą asystentów Amazon Alexa lub Asystenta Google. Aplikacje dostępne są zarówno dla smartfonów z systemem Android, jak i iOS.

Źródło: https://muratordom.pl/

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania.