Stacja pogodowa. Elektroniczny gadżet czy przydatne urządzenie?

heating climat control in home concept programmabl

Stacja pogodowa. Elektroniczny gadżet czy przydatne urządzenie?

Wśród urządzeń elektronicznych, które mogą przydać się w domu, są stacje pogodowe. To znacznie więcej niż termometr za oknem. Najlepsze stacje pogodowe przygotowują też prognozę pogody.

Stacja pogodowa (nazywana też stacją pogody) to niewielkie urządzenie wyposażone w czujniki wewnętrzny i zewnętrzny oraz bazę z wyświetlaczem. Zadaniem czujników jest zebranie danych o warunkach atmosferycznych zewnątrz domu (czasem także wewnętrznych). Dane między czujnikami są przekazywane bezprzewodowo drogą radiową. Stacja pogody ma postać niewielkiego płaskiego pudełka z wyświetlaczem na wierzchu. Może być zamocowana na ścianie albo ustawiona na półce, blacie, komodzie. Warto pamiętać, że nie powinna być wystawiona na bezpośrednio padające promienie słoneczne.

Do jej pracy potrzebna jest energia elektryczna, która może być czerpana z baterii lub zasilacza włączonego do sieci. Zewnętrzny czujnik pogody może być zasilany za pomocą baterii lub niewielkiego panelu fotowoltaicznego na nim umieszczonego.

Stacja pogodowa. Co może zmierzyć urządzenie?

Zakres informacji zbieranych przez stację pogodową może być bardzo szeroki. Jest on zróżnicowany zależnie od modelu i jego ceny. Znajdziemy stacje pogodowe za mniej niż 50 zł i takie za 1000 zł. Przede wszystkim stacja pogodowa mierzy temperaturę wewnątrz domu i/lub na zewnątrz. Informacja o ciśnieniu powietrza będzie przydatna osobom wrażliwym na jego zmiany. Z pomiaru prędkości wiatru oraz określeniu jego kierunku chętnie skorzystają osoby planujące zajęcia na świeżym powietrzu, np. żeglowanie. Dla rolników i ogrodników ważny może być informacja o wystąpieniu opadów. Stacja pogodowa zapewnia też wygodny pomiar wilgotności powietrza nie tylko na dworze, ale także w pomieszczeniu, gdy jest zbyt mała, może być wskazówką, żeby uruchomić nawilżacz powietrza. Dzięki temu w mieszkaniu powstanie lepszy mikroklimat sprzyjający domownikom oraz roślinom i zwierzętom. Z kolei informacja o zbyt dużej wilgotności powietrza sprawi, że uruchomimy wietrzenie, dzięki czemu nie dojdzie do pojawienia się w domu zagrzybień.

Stacja pogodowa: gdzie umieścić czujnik

Ważne jest prawidłowe umieszczenie czujnika zewnętrznego stacji pogodowej, tak żeby nie zaburzyć, przekłamać zbieranych danych. Czujnik nie powinien być wystawiony w miejscu narażonym na ekstremalne warunki, np. na mocno nasłonecznionym tarasie od strony południowej. Nie ma sensu również umieszczanie go na stale zacienionym fragmencie elewacji. Żeby pomiar prędkości wiatru odpowiadał prawdziwym warunkom, czujnik nie może być schowany za przesłoną, np. murkiem, chroniącą przed wiatrami najczęściej wiejącymi w danej okolicy. Wartości informujące o pogodzie powinny być uśrednione dla danej lokalizacji. Dobrze jest przymocować czujnik na elewacji, np. koło okna, od południowego wschodu lub południowego zachodu, tam gdzie watr swobodnie może opływać dom. Czujnik może też być zainstalowany na pergoli lub daszku altany w środku ogrodu, ale lepiej jest go osłonić przed bezpośrednim słońcem. Producenci najbardziej rozbudowanych czujników zalecają ich zainstalowanie na podporze w określonej odległości, np. 15 m, od wszelkich budowli oraz na wysokości co najmniej 1,5 m od gruntu.

Stacja pogodowa z prognozą

Bardziej zaawansowane stacje pogodowe analizują zebrane informacje o temperaturze, ciśnieniu i wilgotności powietrza oraz sile wiatru. Dane te mogą być też archiwizowane, żeby móc je wykorzystać w dłuższej perspektywie. Mając dane o najważniejszych czynnikach meteorologicznych, stacja pogody przygotowuje prognozę na najbliższe kilka godzin, niektóre – nawet kilka dni. Prognoza jest przedstawiana w postaci ikonek na wyświetlaczu, np. gdy będzie ciepło i pogodnie, pojawi się symbol słońca, a gdy przewiduje się zachmurzenie i deszcz – chmurki lub chmurki z kroplami deszczu.

Najnowocześniejsze stacje pogody są wyposażone w moduł Wi-Fi, który pozwala łączyć się z internetem i pobierać informacje z najbliższej profesjonalnej stacji meteorologicznej. Stacja pogodowa może też gromadzić i analizować dane z kilku dni i lepiej prognozować pogodę.

Nie należy jednak takich prognoz porównywać z przygotowywanymi przez profesjonalistów, np. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej. Sprawdzalność prognoz na poziomie 75% uznaje się za bardzo dobry wynik.

Dodatkowe funkcje stacji pogodowej

Bardzo częstym wyposażeniem stacji pogody jest zegar, kalendarz, budzik lub alarm. Znajdziemy stacje pogodowe pokazujące fazy księżyca, natężenie oświetlenia, zmiany ciśnienia, najwyższą i najniższą temperaturę danego dnia, temperaturę odczuwalną.

Źródło: https://muratordom.pl/

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania.